Останні новини

Останні новини

Верховний суд відхилив касацію Кабміну і Мінінфраструктури про ліквідацію ІПДМ

Верховний суд відхилив касацію Кабміну і Мінінфраструктури про ліквідацію ІПДМ

Верховний Суд залишив без задоволення касаційні скарги Міністерства інфраструктури та Кабінету міністрів на рішення судів нижчих інстанцій про припинення ліквідації Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків (ІПДМ) і передачі її функцій Державній службі морського і річкового транспорту (Морській адміністрації), повідомляє сайт «Порти України».

Як свідчать матеріали справи №640/31875/20, у квітні Верховний Суд відкрив касаційне провадження за скаргою Кабміну і МІУ на постанову Окружного адміністративного суду Києва від 23 грудня 2020 року і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 9 березня 2021 року щодо призупинення ліквідації ІПДМ і передачі її функцій Морській адміністрації. Ці рішення були винесені в якості забезпечення позову члена державної кваліфікаційної комісії (ДКК), капітана далекого плавання Миколи Мовчана, який наполягав на визнанні протиправними і недійсними з моменту ухвалення постанови Кабміну від 19 серпня 2020 року №739 «Деякі питання дипломування моряків» і низки наказів МІУ, що стосуються ліквідації ІПДМ.

Представники МІУ і Кабміну, вважаючи вказані судові рішення ухваленими із порушенням вимог процесуального закону, подали касаційні скарги, в яких просили скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Так, представник МІУ в касаційній скарзі, серед іншого, наполягав на неповноті судового розгляду при апеляційному перегляді справи з питання забезпечення позову, в тому числі в аспекті доводів позивача про наявність очевидності ознак протиправності спірних рішень відповідачів. За його словами, заявник не навів, а суди не обґрунтували наявність обставин, які в силу вимог процесуального закону є підставою для вжиття заходів щодо забезпечення адміністративного позову. Також він наголосив, що оскаржувані судові рішення містять висновки про наявність безпосереднього впливу на професійні права позивача за відсутності жодного висновку про порушення цього права. Аналогічні обґрунтування вказані і в касаційній скарзі Кабміну.

Водночас, Верховний Суд звернув увагу, що в результаті ухвалення зазначених актів Кабміну і МІУ передбачається ліквідація ІПДМ, яка організовує діяльність ДКК, до складу якої входить позивач. Таким чином, зазначені зміни в системі підготовки та дипломування моряків мають безпосередній вплив на професійні права позивача і їх реалізацію.

«Частково задовольняючи заяву про забезпечення позову, суди попередніх інстанцій вказали, що у випадку незастосування заходів забезпечення позову, система підготовки та дипломування моряків зазнає невідворотних змін, які передбачені положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року №739 «Деякі питання дипломування моряків», наказів Міністерства інфраструктури України від 12 жовтня 2020 року №614 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства транспорту України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства інфраструктури України та втрату чинності наказу Міністерства транспорту України від 17 жовтня 2001 року №693» та від 30 вересня 2020 року №591 «Про припинення шляхом ліквідації Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків», зокрема, ліквідація Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків та виконання її функцій іншими органами», — ідеться в матеріалах справи.

Крім того, в рішеннях судів зазначалося, що доцільним є застосування заходів забезпечення позову шляхом заборони Морській адміністрації до набрання законної сили рішенням суду у цій справі виконувати повноваження, визначені постановою Кабінету Міністрів України та заборони уповноваженим суб`єктам здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проводити державну реєстрацію припинення юридичною особи – Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків, оскільки такі засоби забезпечення позову є похідними від попереднього та забезпечують збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

З огляду на викладене, Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для застосування заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу МІУ №614 до вступу в законну силу рішення суду у цій справі, оскільки саме зазначений акт імплементує в систему підготовки та дипломування моряків зміни, внесені постановою Кабміну від 19 серпня 2020 року №739 «Деякі питання дипломування моряків». Зазначається, що невжиття заходів забезпечення позову в межах спірних правовідносин створило б очевидну небезпеку і ускладнення ефективного захисту оспорюваних прав і інтересів позивача, для захисту яких він звернувся до суду.

«Обставинами справи підтверджується, що незалежно від результатів вирішення спору по суті, вжиття заходів забезпечення позову щодо збереження чинної системи державного управління у сфері підготовки та дипломування моряків та убезпечення її від зупинення не в змозі завдати істотної шкоди, тоді як завершення процесу реформування такої системи безумовно завдає більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти. Таким чином висновки судів попередніх інстанцій узгоджуються з вимогами законодавства, яким урегульовано спірні правовідносини, відповідають нормам процесуального права, а доводи касаційних скарг не спростовують їх висновків і ґрунтуються на переоцінці обставин, установлених судами. При цьому вжиття вказаних заходів є співмірним із заявленими вимогами та не зумовило фактичного вирішення спору по суті, а спрямовано на збереження існуючого становища до винесення остаточного рішення у справі. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення — без змін», — ідеться в рішенні Верхового Суду.

Раніше Шостий апеляційний суд Києва залишив в силі винесене в грудні 2020 року Окружним адміністративним судом рішення про припинення ліквідації ІПДМ і передачі її функцій Морській адміністрації. Рішення було винесено в якості забезпечення позову члена державної кваліфікаційної комісії (ДКК), капітана далекого плавання Миколи Мовчана до Кабінету міністрів і Міністерства інфраструктури.

У серпні 2020 року Міністерство інфраструктури запустило процес ліквідації ІПДМ та її представництв. З 22 листопада функції ІПДМ передані Морській адміністрації.

Поділитися...