Останні новини

Останні новини

Судновласники і профспілки провалили перемовини про перегляд мінімальної зарплати моряків

Судновласники і профспілки провалили перемовини про перегляд мінімальної зарплати моряків

Представники моряків винесли екстраординарне рішення про припинення перемовин щодо майбутньої ставки мінімальної заробітної плати моряків з національними судновласниками в особі Міжнародної палати судноплавства (ICS). Про це повідомила Профспілка робітників морського транспорту України (ПРМТУ).

Профспілки моряків заявили, що вони вважали за краще б особисто обговорювати питання з судноплавними компаніями, щоб не ризикувати десятиліттями усталеної практики Міжнародної організації праці (МОП), погодившись з вимогами роботодавців відмовитися від об’єктивних розрахунків мінімальної ставки заробітної плати МОП.

«Лише вдруге за довгу історію цих перемовин судновласники і моряки не змогли дійти згоди щодо перегляду мінімальної ставки заробітної плати моряків. І це — цілком провина судновласників, які поводилися з такою вражаючою відсутністю самосвідомості і з такою неповагою до тих жертв, на які довелося піти морякам, особливо за останні 14 місяців. Судновласники розкривають свою довгострокову стратегію по підриву соціального діалогу, який дуже важливий для успіху і стабільності цієї галузі на багато років, і тим самим ставлять під загрозу співпрацю, яку ми спостерігали упродовж всієї глобальної пандемії», — заявив представник групи моряків у МОП, заступник голови секції моряків Міжнародної федерації транспортників (ITF) Марк Дікінсон.

Дікінсон нагадав, що нове дослідження ITF виявило, що чверть моряків розглядають можливість негайного полишення галузі через тривалу кризу змін екіпажів, а ще 23% моряків не впевнені у своєму майбутньому, припускаючи, що насувається криза дефіциту пропозиції моряків. За його словами, через впроваджені внаслідок пандемії COVID-19 обмеження на переміщення, потенційний моряк ризикує не бачити свою сім’ю роками.

Дікінсон сказав, що скорочення заробітної плати зараз або в майбутньому з точки зору судновласників є «абсолютним голом у свої ворота». За його словами, за зачиненими дверима компанії все частіше діляться з профспілками своїми побоюваннями з приводу дефіциту пропозиції робочої сили.

«Ми знову і знову чуємо від судновласників і їх представників, що вони піклуються про моряків, що моряки «життєво» і «критично важливі» для нашої галузі і глобальних ланцюжків постачань. Але щойно справа доходить до визнання внеску моряків і до того, щоб на ділі оцінити його, виявивши повагу інститутам, які мають найважливіше значення для забезпечення благополуччя моряків, і забезпечивши помірне підвищення заробітної плати — судновласники показують своє справжнє обличчя», — наголосив він.

За словами Дікінсона, нездатність домовитися означає, що ITF тепер повинна в односторонньому порядку визначати мінімальну ставку заробітної плати.

«Але, на відміну від судновласників, ми будемо поважати і зберігати вірність формулі МОП, яка є справедливою і об’єктивною. Формула зводиться лише до збереження купівельної спроможності моряків у стандартній валюті, щоб їх реальна заробітна плата не знижувалася, а також до поділу невеликої частки приросту продуктивності в галузі, яку генерують навички і працьовитість моряків», — заявив він.

Формула встановлює мінімальну заробітну плату в розмірі $683 на місяць з 1 січня 2022 року, що на $1,4 на день більше нинішньої ставки в $641, яка була встановлена в 2018 році. Дікінсон сказав, що сума, на яку було підвищено заробітну плату, менше вартості чашки кави в більшості країн.

«Ми стверджуємо, що переглянута мінімальна заробітна плата МОП для моряка першого класу (AB) повинна становити щонайменше $683 на місяць з першого січня 2022 року, і ми повідомимо про це нашим членським організаціям та Адміністративній раді МОП. Нині ми готуємося до активної взаємодії із зацікавленими сторонами в галузі і більш широкою громадськістю з метою поширення наших поглядів. Ми будемо використовувати великі мережі контактів і засоби масової інформації для підтримки нашої кампанії за справедливу оплату праці моряків», — наголосив представник ITF.

Вперше ставка мінімальної заробітної плати моряків була встановлена Морською паритетною комісією МОП у 1946 році.

Востаннє зустріч профспілок і судновласників щодо перегляду ставки відбулася в 2018 році. Тоді соціальні партнери передбачили підвищення мінімальної базової ставки матроса 1 класу, тобто оплату за роботу, що не перевищує 48 годин на тиждень, протягом трьох років на $27. Це склало 4,5% від чинного на той момент рівня — $614. Таким чином, сторони домовилися на 1 липня 2019 року збільшити базову ставку до $618, станом на 1 січня 2020 року — до $625, станом на 1 січня 2021 року — ще на $16. Таким чином, на сьогодні вона складає $641.

Поділитися...