Останні новини

Останні новини

Прес-конференція МПУ в Урінформі – підсумки Круглого столу в Одесі

Прес-конференція МПУ в Урінформі – підсумки Круглого столу в Одесі

IMO може виключити Україну зі свого “білого списку” – Морська палата України

Україна не усунула зауваження Міжнародної морської організації (IMO) щодо системи підготовки і дипломування моряків в країні, тому її можуть виключити з “білого списку” IMO.

Про це у ході пресконференції в Укрінформ заявили представники Морської палати України (МПУ).

“За інформацією посла України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Ірландії, який одночасно є представником України в IMO, Міністерство інфраструктури не усунуло зауваження панелі експертів IMO, обов’язкових для виконання, наданих до Звіту про незалежну оцінку національної системи підготовки та дипломування моряків відповідно до Правила 1/8 Конвенції ПДНВ ( Міжнародна конвенція про підготовку і дипломування моряків та несення вахти – ред)”, – зазначили у МПУ.

Учасники заходу застерігають, що така ситуація створює значні ризики прийняття комітетом IMO рішення по Україні щодо виключення країни з “білого списку”, що може статися вже у травні на черговій сесії IMO.

“Така ситуація створює ризик виключення України з так званого “Білого списку” IMO. Це автоматично призведе до втрати чинності кваліфікаційних документів українських моряків. У такому випадку іноземні судновласники почнуть відмовляти українцям у працевлаштуванні на суднах під іноземним прапором. У свою чергу, українські моряки почнуть шукати можливість оформлення документів в інших країнах, що може призвести до масової хвилі еміграції цілих сімей”, – попередили в МПУ.

Водночас учасники заходу звернули увагу на те коло питань, які потребують першочергового вирішення для подолання кризи та виконання Україною вимог Конвенція про підготовку і дипломування моряків та несення вахти (ПДНВ), а також налагодження взаємодії з Міжнародною морською організацією.

Серед таких заходів у МПУ назвали повернення професіоналів у керівництво Морської організації, Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків і в сферу підготовки морських кадрів.

На думку учасників пресконференції, необхідне термінове створення спеціальної урядової комісії з залученням правоохоронних та антикорупційних органів й проведення розслідування корупційних дій у системі підготовки та дипломування моряків останніми роками, а також системного невиконання уповноваженими посадовими особами вимог Конвенції ПДНВ.

На сьогоднішній день до “Білого списку” IMO входять близько 130 країн. Позиція в цьому списку підтверджує, що країна виконує мінімальні кваліфікаційні вимоги з підготовки рядових моряків, командного складу, інспекторів на торгових судах. Судам України може бути відмовлено у вході в порт, крім того, вони піддадуться ретельнішим перевіркам або будуть затримані при спробі увійтиУкраїна як член ІМО та учасник Конвенції ПДНВ, повинна виконувати певні правила, зокрема – що стосується стандартів якості освіти моряків. Держава повинна забезпечити, щоб усередині країни на високому рівні була створена система підготовки моряків. Держава повинна обрати незалежного аудитора цієї системи, з питань подготовки і дипломування моряків. Звіти по таких аудитах мають надсилатися в ІМО. в порт.

Відео з пресконференції

Виконавчий Віце-президент Морської Палати України оголосив Рекомендації учасників Круглого столу:

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Круглого столу «Криза виконання Україною вимог Конвенції ПДНВ

та перевірки  ІМО – ризики та пропозиції»

26.02.2020                                                                                                     м. Одеса

Учасники Круглого столу звертають увагу на коло питань, які потребують першочергового вирішення з метою подолання кризи виконання Україною вимог Конвенції ПДНВ, а також налагодження взаємодії із Міжнародною морською організацією (ІМО): 

 • призначення професіоналів в керівництво Морської адміністрації;
 • зміна керівництва Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків;
 • повернення професіоналів в сферу підготовки та дипломування моряків;
 • оприлюднення тексту Звіту про незалежну оцінку національної системи підготовки та дипломування моряків відповідно до Правила І/8 Конвенції ПДНВ, направленого Україною в 2019 році; зауважень, наданих до нього Секретаріатом ІМО; затвердженого плану заходів щодо усунення цих зауважень; відповідей Міністерства інфраструктури  на ці зауваження.
 • негайний початок розробки змін до нормативно-правових актів щодо підготовки та дипломування моряків, з метою врахування вимог останніх змін до Конвенції ПДНВ і Кодексу ПДНВ та змін в законодавстві України.
 • залучення професіоналів галузі, серед яких мають бути представники усіх профільних зацікавлених сторін: морських навчальних закладів та тренажерних центрів; крюінгових компаній, громадських організацій, морських профспілок, експертів (за персональним списком найбільш професійних та авторитетних осіб, складеним морською громадськістю) для швидкого вирішення практичних питань з реформування системи підготовки та дипломування моряків та внесення змін до нормативно-правової бази;
 • створення спеціальної Урядової комісії із залученням правоохоронних та антикорупційних органів та проведення розслідування корупційних дій в системі підготовки та дипломування моряків в останні роки, а також системного невиконання уповноваженими посадовими особами вимог Конвенції ПДНВ.

З метою вирішення наведених питань, учасники круглого столу пропонують вжити наступні заходи:

 1. Надати Морській Палаті України для вивчення та підготовки фахових рекомендації щодо доопрацювання текст Звіту про незалежну оцінку національної системи підготовки та дипломування моряків відповідно до Правила І/8 Конвенції ПДНВ, направленого Україною в 2019 році; зауважень, наданих до нього Секретаріатом ІМО; затвердженого плану заходів щодо усунення цих зауважень; відповідей Міністерства інфраструктури  на ці зауваження;
 2. Налагодити систему  розподілу повноважень/відповідальності державних органів щодо забезпечення взаємодії з ІМО та виконання Кодексу з імплементації інструментів ІМО (IMO INSTRUMENTS IMPLEMENTATION CODE (III CODE).
 3. Визначити конкретних осіб, відповідальних за коммунікацію та звітування перед ІМО, зокрема з використанням модулів GISIS. Встановити відповідальність для таких осіб за неналежне та  несвоєчасне звітування.
 4. Забезпечити регулярну та професійну комунікацію Міністерства інфраструктури України з ІМО.  
 5. Організувати проведення круглого столу за участю Міністерства юстиції України, Міністерства інфраструктури України та Міністерства закордонних справ з метою обговорення та пошуку рішення у питанні офіційного перекладу поправок до міжнародних конвенції ІМО, а також всіх резолюцій та інструментів ІМО. В цьому аспекті, цікавим є досвід Грузії, яка запровадила на законодавчому рівні дію поправок до конвенції ІМО на англійській мові без їх перекладу. В той же час, Морська Палата України висловлює свою готовність забезпечити технічний переклад документів ІМО на українську мову ..
 6. Розглянути можливість звернутись до спеціалізованого комітету ІМО, який надає технічну та методологічну допомогу щодо запровадження інструментів ІМО в державах-членах з метою отримання допомоги Україні щодо такої імплементації.
 7. Морській Палаті України ініціювати та забезпечити формування експертних груп за напрямками задля фахового опрацювання проблемних питань галузі, зокрема в частині забезпечення відповідності України вимогам морських конвенцій.

Учасники круглого столу  «Криза виконання Україною вимог конвенції ПДНВ та перевірки ІМО ризика та пропозиції»

Поділитися...