Останні новини

Останні новини

Морська Палата України закликає Кабінет Міністрів України не підтримувати ініціатив очільника ДЕІ щодо повернення перевірок у морські порти

Морська Палата України закликає Кабінет Міністрів України не підтримувати ініціатив очільника ДЕІ щодо повернення перевірок у морські порти

09.06.2020 р. очільник Державної екологічної інспекції (ДЕІ) А. Мальований звинуватив АМПУ у «саботажі проведення перевірок в портових зонах» та оголосив про свій намір «на вищому державному рівні ставити питання про відновлення повноцінної роботи наших інспекторів в південних портах».

11.06.2020 р. під час своєї прес-конференції пан Андрій Мальований заявив про ініціювання перед Кабінетом Міністрів України рішення про внесення змін до Положення про ДЕІ щодо надання інспекції офіційного статус правоохоронного органу. На думку, пана Мальованого, «тоді за недопуск інспектора на підприємство порушник підпадатиме під дію статті 343 Кримінального Кодексу України. Вона передбачає штраф 50-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виправні роботи або арешт до 6 місяців». 

Морська Палата України із сумом відзначає, що наміри голови ДЕІ є небезпечними для бізнесу та не узгоджуються із вимогами чинного законодавства.

По-перше, інцидент, який стався за межами територіального моря України (16 морських миль від берега), намагаються використати як підставу для скасування встановленого порядку взаємодії адміністрації морського порту із ДЕІ у разі виявлення випадків забруднення в акваторії порту. Втім, територіально та нормативно це різні підстави для контролю і така підміна понять виглядає відвертою маніпуляцією.

По-друге, підстави для надання статусу правоохоронного органу з метою застосування ст. 343 Кримінального кодексу, насправді, є більш ніж сумнівними. Притягнення до кримінальної відповідальності можливо виключно за обвинувальним вироком суду за результатами розгляду кримінальної справи. Тобто, очільник ДЕІ сьогодні пропонує дві речі:

1) збільшити навантаження на справжні правоохоронні органи: органи досудового розслідування, прокуратуру, суди;

2) тиснути на бізнес для допущення інспекторів до перевірок, без урахування правил та процедур, передбачених  Законом «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та не зважаючи на дію мораторію на проведення перевірок у зв’язку з негативними явищами, спричиненими COVID-19. Для морських портів України це означитиме ризик повернення до практик безпідставних та необґрунтованих затримок суден.

Окремої уваги заслуговує такий аргумент очільника ДЕІ: «ситуація, коли інспекція несе відповідальність за контроль в портових зонах, але реально не можемо його здійснювати, є ненормальною».

Відповідно до наданих повноважень, інспекція здійснює державний нагляд (контроль), і при цьому не несе жодної відповідальності за збитки, які завдаються в результаті протиправних дій інспекторів ДЕІ. Ненормальною є ситуація, за якої бюджет України сьогодні винен іноземним судновласникам понад 60 мільйонів гривень за судовими рішеннями, за позовами судновласників до ДЕІ. За результатами розгляду численних судових справ встановлено протиправність дій інспекторів ДЕІ під час перевірки суден. При цьому, жоден з інспекторів ДЕІ не притягнутий до відповідальності.  

29.01.2020 р. бізнес вітав рішення Кабінету Міністрів України (Постанова № 39) про ліквідацію «морських» інспекцій, діяльність яких спричинила величезну кількість судових процесів та поклало на державних бюджет України обов’язок компенсувати збитки судновласників.

Морська Палата України закликає Кабінет Міністрів України не допустити повернення практики корупційно мотивованих необґрунтованих перевірок суден під іноземним прапором інспекторами ДЕІ. Екологічна інспекція роками доводила свою некомпетентність у морських питаннях, судова практика послідовно визнавала дії інспекторів незаконними, бізнес доклав немало зусиль для розробки прозорих та зрозумілих правил взаємодії. Важливо не повертатись назад, а працювати далі за встановленими правилами.  

З текстом листа до КМУ можна ознайомитись за посиланням

Поділитися...