Останні новини

Останні новини

Морська Палата України виступає проти тиску на бізнес через посилення кримінальної відповідальності за економічні злочини

Морська Палата України виступає проти тиску на бізнес через посилення кримінальної відповідальності за економічні злочини

3 лютого 2021 року Верховна Рада України в першому читанні ухвалила проект Закону України «Про внесення змін до адміністративного і кримінального законодавства щодо впровадження діяльності Бюро економічної безпеки України» №3959-1 від25.08.2020 року (далі – Законопроект 3959-1).

Запропоновані законопроектом зміни викликають велике занепокоєння, оскільки містять низку ризиків посилення тиску на бізнес.

Так, Законопроект №3959-1 передбачає посилення кримінальної відповідальності за умисне ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України) і вводить нову статтю 222-2 «Шахрайство з податком на додану вартість». В обох випадках планують передбачити відповідальність у вигляді арешту, обмеження та позбавлення волі на строк до 7 та 12 років відповідно.

Нагадаємо, кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі за ухилення від сплати податків було скасоване, та стаття 212 КК України гуманізована в 2012 році. Замість цього підвищили штрафи за несплату податків та ввели конфіскацію майна. На той час аргументом для гуманізації відповідальності стало зловживання податковою міліцією правом на порушення кримінальних справ з можливістю тюремного ув’язнення та значний тиск на посадових осіб підприємств.

Що стосується впровадження додаткової кримінальної відповідальності у вигляді нової статті 222-2 «Шахрайство з податком на додану вартість», слід відзначити, що за цією статтею кримінальна відповідальність може наступати навіть за факт подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ. Таке нововведення суперечить суті роботи Системи електронного адміністрування податку на додану вартість та стане лише додатковим способом тиску на бізнес і джерелом для корупції з боку Бюро економічної безпеки України. При цьому, залишається без уваги відповідальність та роль податкового органу, без перевірок якого немає технічної можливості отримати бюджетне відшкодування ПДВ.

«Наш досвід підказує, що ідея повернути санкції у вигляді арешту, обмеження та позбавлення волі має на меті дати можливість правоохоронним органам застосовувати щодо посадових осіб підприємств такі запобіжні заходи, як затримання та тримання під вартою на етапі досудового розслідування, з метою примусу до співпраці зі слідством», — наголосили в МПУ. Втім, згідно зі статистикою, менше 10% справ про податкові злочини завершуються судовим розглядом. У зв’язку з цим, стає очевидною мета застосування інструментів тиску саме на етапі досудового розслідування.

Морська Палата України вважає, що описана вище ситуація є категорично неприйнятною як для бізнесу, так і для Держави, оскільки створює загрозу для фінансової стабільності платників податків та може завдати нищівного удару по інвестиційній привабливості Держави.

Враховуючи наведені вище виклики, Морська Палата України звернулась до голови Верховної Ради України, ініціаторів законопроекту № 3959-1, народних депутатів та Кабінету Міністрів України з метою не допущення ухвалення цього проекту у запропонованій редакції.

Поділитися...