Останні новини

Останні новини

Морська палата України наполягає на демонополізації ринку лоцманських послуг

Морська палата України наполягає на демонополізації ринку лоцманських послуг

Морська палата України звернулася до органів влади з пропозицією сприяти в питанні демонополизації ринку лоцманських послуг не тільки словом, а й ділом

Офіційне зверненя МПУ за посиланням тут

“Дилема” лоцманського сервісу і невизначеності статуту приватних лоцманів є ілюзорною, адже законодавство демонструє одозачну орієнтацію на демонополізацію лоцманських послуг.

Це випливає із статті 19 Закону України «Про морські порти України», яка у частині 3 визначила вичерпний перелік послуг, які можуть надаватись виключно державними підприємствами, установами та організаціями. Надання послуг з лоцманського проведення відсутнє у цьому переліку!

Незважаючи на це, підзаконна нормативно-правова база розроблена з урахуванням того, що лоцманське проведення – це монопольна послуга філії «Дельта-лоцман» Державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

За останні роки було безліч ініціатив щодо врегулювання, нарешті, діяльності приватних лоцманів. В рамках цих ініціатив було проаналізовано світовий досвід і встановлено, що державна монополія на лоцманські послуги абсолютно не притаманна країнам ЄС і світу, що інститут приватних лоцманів більш ефективний, зважаючи на статистику морських пригод.Також, жоден з нормативних актів ЄС не визначає лоцманські послуги як монопольні.

Втім, зрушити питання з місця не вдавалося. І наразі, коли вже Антимонопольний Комітет України і той помітив порушення конкуренції – все одно з’являються ініціативи щодо закріплення державної монополії на лоцманську проводку.

Втім, для бізнес-спільноти є очевидним, що введення державної монополії на будь-які послуги без доведення об’єктивної необхідності такої монополії – порушує засади української державності, зокрема, конституційний принцип свободи підприємницької діяльності, закріплений у статті 42 Конституції України та у статті 43 Господарського кодексу України. При цьому, стаття 22 Конституції України прямо встановлює гарантію недопущення  звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Поділитися...