Останні новини

Останні новини

Морська громадськість порадила МІУ, як припинити «обілечування» моряків на іспитах

Морська громадськість порадила МІУ, як припинити «обілечування» моряків на іспитах

Громадська організація «Разом проти корупції» спільно з Морською Палатою України та ВО «Українське об’єднання моряків» підготували та спрямували до Міністерства інфраструктури пакет поправок до проекту процедури електронного тестування моряків, які дозволять припинити «обілечування» моряків на іспитах. Про це повідомив менеджер проектів «Разом проти корупції» Михайло Серебряков.

Документ містить такі ключові пропозиції:

1) одразу після тесту моряк отримує на руки (згодом — і в е-кабінеті) детальну розшифровку, які питання йому поставила система, які варіанти відповідей йому запропоновані, як він відповів, які результати йому зараховані по кожному питанню;

2) автоматичне визначення моряку робочого місця (рандомним шляхом);

3) відкритість тестування (з присутністю ЗМІ та відеофіксацією іспиту самими моряками, якщо вони захочуть);

4) ніякого зовнішнього втручання в хід тестування щоб «підтягнути» того, хто заплатив, або «завалити» того, хто не заплатив (за основу взяті напрацювання з екзаменаційних процедур для інших професій);

5) відеотрансляція іспитів у мережі Інтернет;

6) оприлюднення у вигляді excel-таблиці знеособлених результатів тестування — щоб виявляти будь-які аномалії, які можна пояснити тільки проходженням тестів програмою або паралельною здачею іспиту в «бек офісі» (клікай що завгодно, все одно будуть зараховані правильні відповіді).

7) відкритість бази тестових питань (включно з варіантами відповідей та правильними відповідями) — якщо моряк зазубрить відповіді на кілька тисяч питань, це вже прогрес;

8) закріплення вимоги про функціонування на сайті Морської адміністрації онлайн-тренажеру тестування (щоб моряки могли тренуватись хоч цілодобово);

9) створення апеляційної комісії для розгляду скарг моряків на результати тестування;

10) закріплення права моряка брати персональну участь у розгляді його скарги.

Пакет пропозицій нині опрацьовується Міністерством інфраструктури.

«Останнім часом резонанс навколо корупції в сфері підготовки моряків такий, що у всіх нас немає іншого прийнятного виходу, як розв’язати проблему і де-факто припинити «обілечування» моряків. Ми не вважаємо цей перелік інструментів вичерпним і будемо шукати додаткові запобіжники проти «морських» корупційних схем. Втім, до повної перемоги над схемою ще довгий шлях (ті тестові питання мають бути досліджені на релевантність), тому працюємо далі», — повідомив Серебряков.

Кожні п’ять років (іноді — частіше) українські моряки повинні складати іспит для підтвердження кваліфікації. І зараз на них виходять «агенти», які пропонують пройти підготовку в «правильному» навчально-тренажерному закладі (НТЗ) та заплатити хабар за успішне складання іспиту. В НТЗ можна і не ходити, головне — заплатити.

«Залежно від ситуації та жадібності агента — моряк має заплатити кілька тисяч доларів просто за те, щоб держава дозволила йому працювати. Не хочеш платити або пройшов підготовку в «неправильному» НТЗ — завалиш іспит, яким би розумним ти не був. І навіть оскаржити нічого ти не зможеш — комісія тебе інформує тільки про загальний результат, без розшифровки. Ще рік-два таких схем, і нашу країну внесуть до «чорного списку», тоді українських моряків взагалі нікуди не візьмуть на роботу. Не говорячи про повну втрату репутації України як морської держави, надолуження якої займе не один рік», — нагадав Серебряков.

Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) рекомендувало Міністерству інфраструктури та Державній службі морського і річкового транспорту (Морської адміністрації) в найкоротші терміни провести оцінку корупційних ризиків у сфері дипломування моряків.

На початку березня Міністерство інфраструктури розробило і опублікувало для обговорення проект постанови Кабінету міністрів «Про реалізацію експериментального проекту щодо впровадження комп’ютерного тестування для підтвердження кваліфікації моряків».

У лютому 2021 року Морська адміністрація розпочала експлуатацію автоматизованої системи тестування моряків для підтвердження їх кваліфікації.

Моряки в декількох містах країни раніше неодноразово виходили на акції протесту проти корупції в сфері підготовки та дипломування. Протестувальники вимагали підтримати проект наказу МІУ про спрощення системи дипломування моряків та внесення зміни до ст. 51 Кодексу торговельного мореплавства України в частині визначення умов, при дотриманні яких моряки зможуть отримувати повторне підтвердження достовірності дипломів без складання іспитів в державних кваліфікаційних комісіях.

Поділитися...