
Експериментальний проект CES-тестування моряків, який дозволить українським морякам підтверджувати кваліфікацію завдяки комп’ютерному тестуванню, стартує з 1 вересня 2021 року. Про це повідомила прес-служба Міністерства інфраструктури.
«Використання такого методу оцінки знань дозволить мінімізувати людський фактор та усунути корупційні ризики. Результати тестування та сертифікат формуються автоматично та передаються до інформаційно-телекомунікаційної системи. Додатковим запобіжником є те, що фізичний процес іспиту записується за допомогою аудіо- та відеотехніки. Ми сподіваємося, що експеримент буде успішним, і ми запровадимо CES-тестування як основний метод сертифікації українських моряків», — розповів заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков.
В рамках експерименту буде використовуватися розроблена норвезькою компанією Seagull Maritime AS система комп’ютерного тестування Crew Evaluation System (CES) 6.0.
CES-тест є одним із найпоширеніших у світі, використовується понад 25 років у більш ніж 350 світових компаніях. Система містить понад 6500 питань із множинним вибором варіантів відповіді і відповідає стандартам Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року.
Експериментальне комп’ютерне тестування буде проходити у такий спосіб:
- Перелік тестових запитань, варіанти відповідей розміщуються на офіційному сайті Морської адміністрації.
- Тестування відбувається на спеціальних автоматизованих робочих місцях — для уникнення зовнішнього втручання в процес та відсутності доступу випускника/моряка до інформаційних ресурсів мережі Інтернет.
- Під час проходження іспиту використовуються технічні засоби контролю, у тому числі аудіо- та відеофіксація. Матеріали записів зберігаються в Морській адміністрації протягом шести місяців. У разі оскарження результатів тестування, копії записів процесу надаються на запит випускника/моряка.
- Тест вважається успішно складеним, якщо випускник/моряк надав правильні відповіді на 70 % запитань або більше.
- Одразу після закінчення іспиту студента/моряка ознайомлюють із результатами. Система автоматично формує сертифікат, голова ДКК завіряє його за допомогою електронно-цифрового підпису. Кожен сертифікат автоматично зберігається в системі в електронному вигляді, а випускник/моряк отримує його на місці в паперовому вигляді.
- Випускнику, який успішно склав тестування, отримав документ про освіту та виконав вимоги Положення про звання осіб командного складу морських суден та порядку їх присвоєння видається Протокол засідання ДКК.
У червні в рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30» команда Міністерства інфраструктури презентувала план першочергових заходів із вдосконалення державних сервісів для моряків та шляхів попередження корупційних ризиків у галузі. Одним із першочергових завдань у галузі було визначено перезавантаження системи сертифікація та атестація моряків.